Kategoritë: ArkivaTEKNOLOGJI

“Alita: Battle Angel”, i pari në Dolby Vision

“Fox” njoftoi daljen e “Alita: Battle Angel” në Blu-ray UHD 4K, më 23 korrik. Është i pari film i kompanisë, pjesë e HDR10+, i disponueshëm në formatin Dolby Vision. Ndryshim i pritshëm i kursit në “Fox” në betejën mbi formatin. “Alita: Battle Angel” do të jetë i pari i kompanisë në këtë standard. CD-ja do të ketë edhe filmin në formatin HDR10 e HDR10+, për mos të krijuar problem me përshtatjen për shikuesit. Lëvizja e “Fox” ndjek në këtë mënyrë kërkesat e tregut, ku dhe anëtarë të tjerë të  HDR10+, mes të cilëve edhe “Panasonic”, kanë përqafuar Dolby Vision. Source: Teknologji

Lexo më shumë

Dolby Vision e Dolby Atmos, një eksperiencë për të gjithë

Tendenca e momentin në botën e teknologjisë është që të përshtatin opsionet që promovojnë seritë e larta edhe në televizorë që jo domosdoshmërish janë në majë të gamës. “Dolby” së bashku me partnerë teknologjikë kanë krijuar dy formatë audio e video të gjeneratës së re, për të kuptuar se si televizorët jo shumë të avancuar kanë aftësinë për ofruar një eksperiencë të mirë Dolby Vision me cilësi dhe një audio po aq të mirë. “Panasonic” ia ka arritur të sjellë një produkt, GX810, që nuk ka një kontrast fantastik dhe ndriçim në maksimum, por ka ngjyra të mira dhe bindëse, si dhe ka detaje që kur i vë në krahasim me ata më të shtrenjtë nuk bëhet ndonjë dallim shumë ...

Lexo më shumë

Zbuloni televizorin që kthehet edhe vertikalisht

Samsung zbuloi një TV që kthehet nga horizontalisht në vertikalisht, kështu që mund të shfaqë lehtësisht përmbajtje të telefonave të mençur. Pajisja quhet Sero dhe vjen me një mbështetëse të integruar, mbi të cilin kthehet ekrani. TV do të dalë në shitje në Korenë e Jugut në fund të majit dhe do të kushtojë 1,89 milionë won (1.250 paund). Sero do të vijë me një mikrofon dhe do të inkorporohet asistentja virtuale e Samsung, Bixby. Source: Teknologji

Lexo më shumë

8K, “extra large” në përmasa dhe në çmim

Një ekran i ekzagjeruar 98 polsh, me rezolucion 8K. Po ashtu edhe çmimi, 80.000 euro. Ky është “Sony ZG9”, i pari model televizori 8K i kompanisë dhe fitues i çmimit “CES 2019”. Ndërsa një model i dytë 85 polsh pritet të kushtojë 17.000 euro. “Sony” flet për një algoritëm ekskluziv. Sipas kompanisë, ZG9 do të jetë në gjendje të optimizojë në kohë reale të gjitha përmbajtjet, sidomos ato me rezolucion 4K e Full HD. Sektori audio prezanton revolucionin e teknologjisë “Acoustic Surface Audio”, i cili shfrytëzon katër altoparlantët e përparmë. Ndërsa për pjesën e videos mbështetet te Dolby Atmos e Dolby Vision. Pjesa multimediale i është besuar Android TV. “Sony ZG9” do të përshtatet edhe me “AirPlay 2”, për të ...

Lexo më shumë

Teknologjia përtej limiteve

“Samsung” kërkon ta shtyjë teknologjinë LCD përtej limiteve. Çdo vit, me daljen e televizorëve të rinj, përmirësimet janë të dukshme, por me gamën 2019 kompania koreane arriti aty ku kritikat kanë qenë goxha të forta. Q90R ka arritur majat, një televizor në gjendje të dhurojë kënaqësi, teknologjikisht i përparuar dhe i pajisur me zgjidhje unike të panoramës televizive, si kuti për lidhje të jashtme. Sapo ndizet televizori, korniza metalike që rrethon panelin duket sikur zhduket, falë edhe modelit 65 polsh që zë gjithë fushën vizive. Gjithçka bëhet njësh, pa anë për të penguar pamjen dhe eksperienca e shikimit është gjithnjë një hap përpara për të kënaqësinë e publikut. Source: Teknologji

Lexo më shumë

Smart TV gjithnjë e më smart

“Samsung Electronics” njoftoi se të gjithë televizorët smart të vitit 2019 dhe një pjesë e selektuar e modeleve të 2018-s, me një azhurnim të firmware, do të përfshijnë aplikacionin e ri të Apple TV, në mbi 100 vende, dhe do të ofrojnë shërbimin AirPlay 2 në 176 shtete. Klientët “Samsung” mund të shikojnë kanalet e “Apple TV”, filma dhe program televizive të “iTunes“ në televizorët e tyre. Aplikacioni do të jetë tërësisht i integruar në Smart TV të “Samsung”. Me përzgjedhjen e ikonës së app Apple TV mund të shikohen përmbajtjet e gjetura në iTunes, përmes blerjes apo qirasë, përfshirë dhe ato në 4K HDR. Me AirPlay 2, klientët mund të riprodhojnë video e përmbajtje të tjera nga iPhone, iPad ...

Lexo më shumë

Televizorin tani ta ndez dhe divani

Teknologjia mendon dhe për dembelët. Për personat që përtojnë të ngrihen është divani që kujdeset për të ndezur apo fikur dritat, të hapë e mbyllë dyert dhe të ndezë televizorin. Janë të shumta kompanitë që i janë drejtuar teknologjisë për të lehtësuar veprimtaritë e njerëzve. Të tillë janë dhe divanet smart, që nëpër lidhjes me bluetooth dhe Wi-Fi mund të vësh në punë objekte të ndryshme elektronike të shtëpisë, pa e prishur fare rehatinë. Ndryshojnë formë thjesht me një komandë në smartphone, për të rregulluar mënyrën e qëndrimit, për të qenë sa më rehat, ndezin kondicionerin, por dhe ndërveprojnë me televizorin, duke e ndezur, fikur, por edhe për të ndërruar kanalet. Source: Teknologji

Lexo më shumë

“Google”, platformë unike për Android TV

“Google” njoftoi lançimin e një platforme unike për smart TV Android, që do të minimizojë fragmentimin dhe do të përshpejtojë azhurnimet. Azhurnimi i një platforme nuk është dhe aq i thjeshtë sa duhet, edhe sepse televizori nuk është një smartphone dhe duhet të kalojë në certifikimin e operatorëve. Për këtë arsye, “Google” vendosi të krijojë atë që e ka quajtur “Reference +”, një platformë, ose më saktë një “SoC” për Android TV, ku do të integrohet “Assistant” dhe që do të lehtësojë ecurinë, duke eliminuar elementet e ndryshme që janë të zakonshme në smart TV. Gjithashtu, do të ketë risi dhe në nivelin e softuerit, si mundësia që përmes një butoni në telekomandë të bëhet abonimi në shërbime të ndryshme ...

Lexo më shumë

Netflix teston përzgjedhjen e rastësishme të programeve

“Netflix” po teston shërbimin për përzgjedhjen e rastësishme të filmave apo serialeve popullorë, për t’i dhënë shikuesve eksperiencë sa më të përgjithshme. Nëse aktivizohet ky opsion, shikuesve do t’u shfaqen filmat që janë më të pëlqyer nga shikuesit. Për momentin, ky opsion do të jetë vetëm për ata që përdorin aplikacionin Android, ndërsa më pas pritet të aplikohet edhe për aplikacionet e tjera. Projekti do të jetë aktiv fillimisht në disa vende dhe mendohet që nuk do të jetë i përhershëm. Source: Teknologji

Lexo më shumë

Televizori i parë 5G 8K në botë

“Huawei” po punon për televizorin e parë 5G 8K, i cili pritet të prezantohet këtë vit dhe do të jetë dhe i pari i këtij lloji në botë. Gjiganti kinez, i cili prodhon çipat e vet 5G, do të bëhet kështu prodhuesi i ri në fushën e televizorëve. Sipas “Engadget”, pak kompani po i konsiderojnë idetë në fushën e 5G TV, por ky lloj produkti do t’u mundësonte përdoruesve ta marrin shpejt VR ose përmbajtjen tjetër që është e pasur me të dhëna, si dhe të njëjtën përmbajtje ta shikojnë në ekran me rezolucion të lartë. Edhe pse transmetimi i përmbajtjes 8K në televizorë është ende një gjë e rrallë, 4K TV tashmë është duke u bërë standard, të cilin ...

Lexo më shumë

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Evolve Web Agency

Evolve Web Agency
WordPress Lightbox Plugin