Kategoritë: ArkivaTEKNOLOGJI

Televizorët e së ardhmes, me wireless

“Samsung” ka patentuar një monitor me një transmetues pa tel të energjisë, duke sugjeruar plane për një televizor me wireless. Patenta u zbulua nga holandezi “Let’s Go Digital”, që konsiston në inkorporimin e një marrësi magnetik që përmban një spirale të gjerë ushqyesi dhe një transmetues të veçantë të energjisë me wireless. “Samsung” shkroi në patentë: “Në përgjithësi, televizorët e montuar në mur janë vendosur në pjesën e sipërme të fasadës, në largësi nga dyshemeja. Në këtë rast, linja e energjisë e lidhur me televizorin me mur mund të ekspozohet, gjë që mund të dëmtojë estetikën”. Dokumenti nuk e specifikon se kur apo nëse “Samsung” planifikon ta lançojë këtë prototip. Source: Teknologji

Lexo më shumë

Novatori “Sky News” transmeton nga bota nënujore

“Sky News” ka transmetuar të parin buletin informativ të realizuar ndonjëherë nën ujë. “Sky Ocean Rescue” bashkoi forcat me një skuadër specialistësh për të eksploruar dhe hetuar mbi ndikimin e ndotjes së materialeve plastike dhe të ndryshimeve klimaterike në Oqeanin Indian. Për këtë projekt, u përdorën nëndetëse të specializuara për të eksploruar atolet e Aldabras, e njohur si Galapagosi i Oqeanit Indian. Aldabra është një zonë si vorbull uji që tërheq shumë mbeturina, sidomos plastike, nga Azia Juglindore. Source: Teknologji

Lexo më shumë

“Sky” lançon modalitetin mbrojtës për fëmijët

“Sky” pritet të azhurnojë softuerin që mundëson aktivizimin e modalitetit të sigurisë për fëmijët dhe mund të arrihet thjesht duke shkuar te menuja e guidës së kanaleve. Prindërit duhet të fusin një kod PIN bllokimi-zhbllokimi dhe mund të programojnë për të parë vetëm përmbajtje të përshtatshme deri në moshën 12-vjeçare. Të gjitha përmbajtjet e tjera, si kanale televizive on the demand, do të jenë të bllokuara. Gjithashtu, nuk do të lejohet as regjistrimi. “Në “Sky” synojmë të vendosim familjen në krye të zhvillimit të shërbimit tonë. Modaliteti i sigurisë ndihmon prindërit të rrinë të qetë për programet që duhet të shikojnë fëmijët”, -deklaroi Stephen Van Rooyen, administratori i deleguar i “Sky” në Britani e Irlandë. Shërbimi pritet të jetë aktiv ...

Lexo më shumë

“Rakuten TV” synon Europën, akses direkt nga telekomanda

“Rakuten TV”, falë bashkëpunimit me “Samsung Electronics”, “LG”, “Philips” e “Hisense” synon të trefishojë praninë në brendësi të tregut europian, duke ofruar aksesin direkt nga telekomanda. “Rakuten TV” është gati të përhapet në Europë dhe të forcojë praninë e saj në sektorin e shërbimeve streaming në muajt e ardhshëm. Kompania njoftoi bashkëpunimin strategjik me “Samsung Electronics”, “LG”, “Philips” e “Hisense”, për të prodhuar një buton të dedikuar në telekomandat e modeleve të reja të Smart TV, duke nisur prej verës 2019. Përkrah butonit të “Netflix” e “Prime Video” do të jetë edhe ai i personalizuar i “Rakuten TV”, që do t’u mundësojë shikuesve të lidhen direkt me materialet thjesht me një klik. “Rakuten TV” ka një katalog të gjerë me ...

Lexo më shumë

“Apple” blindon shërbimin streaming me “HBO”-në

“Apple” është pranë arritjes së akordit me “HBO”-në, “Showtime” e “Starz”, për të siguruar filma e seriale për katalogun e përmbajtjeve origjinale të shërbimit të saj të ri streaming, që pritet të prezantohet më 25 mars. Platforma televizive do të mbështetet në dy baza: programe të financuara, të zhvilluara ose të blera nga “Apple”, si dhe programe të kompanive të huaja. Sipas analistëve të “Wedbush”, platforma e re televizive streaming mund të arrijë në rreth 100 milionë abonentë në 3-5 vjet, që përkthehet në të ardhura vjetore 7-10 miliardë dollarë. Source: Teknologji

Lexo më shumë

E ardhmja e televizorëve, 8K dhe transparent

Teknologjia po bëhet gjithnjë e më shumë pjesë e shtëpive, me pajisje moderne, të lehta në përdorim dhe me aplikacione që azhurnohen dita-ditës. Përveç rezolucionit 8K, që është menduar si e ardhmja e telezorëve, një veçori interesante është edhe transparenca. Një fletë xhami që duket si dekorim, por që në realitet është një TV, në momentin që ndizet. Nëpër panairet teknologjike që zhvillohen në disa vende të botës janë paraqitur disa variante, si pikturë, si kornizë, si dritare, gjithçka për një ambient më komod dhe modern, me objekte shumëfunksionale.   SAMSUNG CSC Source: Teknologji

Lexo më shumë

“Apple”, në aksion kundër “Netflix”

“Netflix” po dominon tregun e platformave streaming video me pagesë, gjë që me sa duket “Apple” nuk po e përtyp dot. Kompania e Mollës ka qenë gjithnjë avangardë lidhur me shërbimet dixhitale në fushën e filmave dhe “iTunes“ revolucionoi mënyrën për vizionin me pagesë për këto përmbajtje. Kompania ka bërë prej kohësh një hap përpara, duke hartuar një katalog streaming të pakufishëm dhe me cilësi dhe sipas përfaqësuesve me çmim të mirë. Gjithnjë në konkurrencë dhe gjithnjë duke synuar majën, “Apple” pritet të prezantojë më 25 mars shërbimin e vet të ri streaming. Source: Teknologji

Lexo më shumë

Luftë piraterisë televizive, DigitAlb, AMA dhe AKEP masa kundër kompanive mashtruese

Pirateria televizive përmes IPTV po futet në lupën e organeve shtetërore. Digitalb po bashkëpunon ngushtë me AMA, AKEP dhe Policinë e Shtetit për të goditur subjekte piratuese. Lufta ndaj piraterisë do të bëhet në baza institucionale. Dëmi ekonomik është i madh si për qytetarët ashtu dhe për platformat e licencuara televizive, por edhe për vetë shtetin që pëson rënie të ardhurave. Një mbledhje e posaçme i zhvillua mes përfaqësuesve të DigitAlb, Policisë së Shtetit, AMA-s dhe të AKEP të bashkërenduar luftën ndaj piraterisë. “Unë e kuptoj që kjo është një luftë shumë e rëndë sepse prapa kësaj piraterie janë miliona. Nga studimet tona, mendojmë se janë më shumë se 150 mijë abonentë të cilët kanë rënë pre e piraterisë televizive, ...

Lexo më shumë

Autoritetet italiane nisin hetimet ndaj Sky

Mbikëqyrësi i antitrust i Italisë AGCM ka hapur një hetim për blerjen e Sky Italia të njësisë R2 të Mediaset. Autoriteti Antitrust fokuson vëmendjen e tij në transaksionin Sky-Mediaset Premium, duke iniciuar një procedurë hetimore me qëllim vlerësimin e transaksionit në marrjen e kontrollit të kompanisë R2 S.r.l. (Dega e Operimit të Pagave të Mediaset Premium) nga Sky Italia S.r.l. dhe Sky Italian Holdings S.p.A. Autoriteti synon të vlerësojë efektet e mundshme konkurruese të blerjes nga Sky, operatori dominues në tregun e pay-TV, të R2, platforma digjitale e Mediaset Premium, e cila në të kaluarën ishte në thelb konkurrenti i vetëm i Sky ne tregun e pay-TV. Prandaj, do të përcaktohet nëse operacioni do të forcojë pozitën dominuese të Sky-it ...

Lexo më shumë

Televizorët pritet të kenë kalibrim automatik të integruar

Kalibrimi i televizorit është tepër i rëndësishëm. Sot, çmimi i pajisjeve, kompetencave të nevojshme dhe kostoja e një kalibrimi i bërë nga një profesionist e çojnë përdoruesin të bëjë një zgjedhje që nuk i shkon për shtat një televizori të ri. “Calman” zhvillon një prej softuerëve më të famshëm për kalibrimin e monitorëve, televizorëve dhe videoprojektorëve. Kalibrimi është tepër i rëndësishëm, por jo të gjithë kanë mundësi të përballojnë koston e pajisjeve të jashtme. “Dikur ishin gjeneratorët”, – tha L.A. Heberlein, zv/presidenti i kompanisë. “Sot, procesorët e televizorëve më të mirë janë kaq të fuqishëm që pa asnjë problem mund të gjenerojnë sinjale që na shërbejnë për të kalibruar një monitor”. Heberlein konfirmoi se “Calman” po punon për të integruar ...

Lexo më shumë

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Autostop Albania, tregu i makinave me i madh per makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina me qera ,kerkoj makine, kerkoj makina, makina ne shitje, shes blej makina, servis makinash,makina ne shitje,autostop makina, makina ne shitje, kerkoj makine,kerkoj makina okazion,karrotrec, makina.

autostop.al

makina ne shitje, makina me qera, servise, pjese kembimi, tregtar makinash,kerkoj makina,tregu i makinave ,tregu makinave shqiperi,tregu makinave,autostop albania,porsche cayenne me qera, makina per shitje ne tirane,auto a1 albania, auto a1 tirane, shes makina, auto shitje hertz albania makina ne shitje shijak, shes blej, porsche albania, oferta makina per shitje shqiperi ,makina ne shitje ne shqiperi, makina ne shitje, makina ne shitje okazion, makina ne shitje ne gjermani, makina blej makina, makina ne shitje gjermani, makina gjermane ne shitje, ford albania, pjese kembimi te perdorura, pjese kembimi kadiu, pjese kembimi per makina benz

Evolve Web Agency

Evolve Web Agency
WordPress Lightbox Plugin