A e dini se ekspedita indiane në Mars kushton më pak se prodhimi i gravitetit? A e dini se Nigeria prodhon më shumë filma në një vit se sa ShBA-ja? Ky artikull është i mbushur me faktet më të bukura kinematografike!

“Bright Side” ka mbledhur faktet më intriguese rreth filmave.

  1. “Hobbit” përdori të gjitha bojërat e arit në Zelandën e Re

Ka pasur aq shumë ari në skena me smog sa nuk kishte bojë të mjaftueshme ari në Zelandën e Re për të përmbushur nevojat e tyre, kështu që më shumë duhej të transportoheshin nga Gjermania.

  1. Skena e dyluftimit në “Skyfall” u xhirua në një tren të vërtetë lëvizës.

Daniel Craig me të vërtetë nuk donte një marifet për të xhiruar këtë skenë, kështu që ai e bëri të gjitha me veten e tij në çatinë e një treni në lëvizje. Një James Bond i vërtetë!

  1. Dhe një fakt më interesant rreth James Bond …

Skena më e famshme në të gjitha filmat Bond u xhirua përmes një fuçie armë, dhe më shumë se, Maurice Binder (titullari) e bëri atë në momentin e fundit, 20 minuta para takimit me prodhuesit. Besoni apo jo, minutat e fundit para një afati kohor janë shpesh shumë produktive në kinema.

  1. “Saving Private Ryan” është shumë film realist.

“Saving Private Ryan” shkaktoi çrregullime të stresit post-traumatik te veteranët. Disa skena lufte ishin shumë realiste për njerëzit që në fakt kishin marrë pjesë në luftë.

  1. Gjuha e trupit e bërë në “The Fifth Element”

Gjuha e çuditshme që flet Leeloo ishte e përbërë nga Luc Besson. Por Mila Jovovich nuk e bëri vetëm gjuhën e saj më ndryshe, ajo ishte gjithashtu në gjendje ta manipulonte regjisorin.

  1. Në “The Departed”, Jack Nicholson u frikësua nga Leo DiCaprio me një armë të vërtetë.

Kur personazhet më në fund u takuan në një nga skenat kyçe të filmit, Nicholson mori një armë që as DiCaprio as Martin Scorsese nuk e prisnin. Pra, reagimi i Leos në skenë nuk ishte i rremë. Jack Nicholson vetë shpjegoi se ai ndjeu se skena nuk ndjehej mjaft dinamike.

  1. Ketrat e vërtetë u përdorën në filmin “Charlie and the Chocolate Factory”.

Tim Burton vendosi të marrë 40 ketra të vërtetë dhe t’u mësojë atyre të bëjnë truket e tyre gjatë xhirimeve të fimit.

  1. Hulk është i gjelbër për shkak të një gabimi të printerit.

Pak njerëz mund ta imagjinojnë këtë përbindësh në një ngjyrë tjetër, por fillimisht, Stan Lee e pa Hulkun si një përbindësh gri (për të përjashtuar të gjitha grupet etnike). Por printeri bëri një gabim dhe shtypi gjelbërimin në figurën e Hulkut, të cilin Stan Lee e donte me të vërtetë.

  1. “Deadpool” harroi një qese me armë në një taksi për një arsye.

Për shkak se buxheti i Deadpool-it u zvogëlua me 7 milionë dollarë në çastin e fundit përpara prodhimit, personazhi kryesor duhej të linte një qese arme në taksi. Kjo e bëri skenën shumë të lehtë për xhirim.

  1. Në “Pulp Fiction”, xhirimet e skenave me adrenalinë u xhiruan ndryshe

Nuk është e lehtë për të goditur vendin e duhur me një gjilpërë. Pra, Quentin Tarantino vendosi të xhironte episodin e famshëm në këtë mënyrë: së pari, John Travolta mbërthye gjilpërën në gjoksin e Uma Thurman dhe pastaj e nxori jashtë sikur po merrte ritëm. Kështu është bërë një nga momentet më të famshme në këtë kryevepër.

Source: Televizion